Tervetuloa Kuusamo-opistoon!

Kuusamo-opisto on vapaan sivistystyön keskus kaikenikäisille. Sen ovet ovat avoinna pohjakoulutuksesta riippumatta sekä paikallisille että Kuusamon ulkopuolelta saapuville opiskelijoille. Opistossa toimii kolme vapaan sivistystyön oppilaitosta: kansanopisto, kansalaisopisto ja kesäyliopisto. Kuusamo-opiston tilat sijaitsevat omalla viihtyisällä kampuksella keskustassa lähellä kaupunkipalveluja.

 

 

 

Haku vuoden 2018 kansanopistolinjoille on käynnistynyt

Lukuvuoden 2018-2019 linjoilla opiskellaan valokuvausta, yliopisto-opintoja sekä puutöitä.

Lue koko uutinen

Kansalaisopiston kuorojen konsertti Posiolla to 15.2.2018

Posion ja Kuusamon kansalaisopistojen kuorot esiintyvät yhteisessä konsertissa Posiolla. Mukana myös Tampereen Teekkarikuoro.

Lue koko uutinen

Valokuvauslinjan julkaisu Kitka 17 on nyt luettavissa

Opiston valokuvauslinjan opiskelijat tekivät hienon julkaisun opettajansa Ulla Ingalsuo-Laaksosen ohjauksessa. Julkaisussa on opiskelijoiden tekemiä mielenkiintoisia juttuja valokuvauksesta, opistosta ja muista heitä kiinnostavista aiheista. Pääset lukemaan julkaisua klikkaamalla "Kitka 17" -linkkiä.

Kitka 17

Lue koko uutinen

Kaikki kansalaisopiston kurssit löydät tästä »

Hae kansanopistokursseja

Tulevat kurssit

Shaktajoogan kevätkurssi 05.03.2018-08.03.2018
Piilokojun rakentaminen 09.03.2018-23.03.2018
Edistynyt luova luontokuvaus 21.03.2018-25.03.2018
Linnut kevään huumassa 18.04.2018-22.04.2018
Laukkukurssi 09.05.2018-13.05.2018
Lemmikkikuvaus 15.05.2018-19.05.2018
Ruokakuvaus 16.05.2018-17.05.2018
Malli- ja henkilökuvaus miljöössä 11.06.2018-15.06.2018
Digitaalikuvauksen jatkokurssi 25.06.2018-29.06.2018
Kengänvalmistuksen alkeet 25.06.2018-30.06.2018